یوجین گارفیلد روز یکشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۵ برابر با ۲۶ فوریه ۲۰۱۷ در پنسیلوانیا درگذشت.

یوجین گارفيلد در ۱۶ سپتامبر ۱۹۲۵ در نيويورك به دنيا آمد. وي در خانواده‌اي يهودي - ايتاليايي پرورش يافت گارفيلد در دانشگاه كلمبيا تحصيل كرد و درجه كارشناسي خود را در رشته شيمي (۱۹۴۹) از اين دانشگاه گرفت.

وي در ۱۹۵۴ دوره كارشناسي ارشد كتابداري را تمام كرد. در عين حال كه براي گذران زندگي به كارهاي زيادي دست مي‌زد، كار براي خودش را بلافاصله پس از دريافت آخرين مدرك تحصيلي‌اش شروع كرد. نخست در شركت داروسازي اسميت، كلاين و فرنچبه‌عنوان مشاور مشغول به‌كار شد. سپس در ۱۹۵۶ به‌عنوان بنيان‌گذار شركت كوچكي آغاز به‌كاركرد كه از اتاقك كوچكي تشكيل مي‌شد و در آن تهيه سلفِ (فهرست مندرجات جاريامروزي) آغاز شد.

سال‌هاي ۱۹۶۰ و ۱۹۶۱ براي او سال‌هاي حساسي بود. مؤسسه كوچك او مؤسسه اطلاعات علمي (آي.اس.آي) نام گرفت و خودش در ۱۹۶۱ در رشته زبان‌شناسي ساختاري، از دانشگاه پنسيلوانيا دكترا گرفت. پايان‌نامه او درباره استفاده از زبان‌شناسي معاصر در نمايه‌سازي اطلاعات شيمي بود. اما مهم‌ترين واقعه سال ۱۹۶۱ نشر نخستين ويرايشنمايه‌نامه استنادي علوم براي حوزه ژنتيك بود.

مؤسسه اطلاعات علمي (آي.اس.آي.)، فرآورده‌هاي بسياري به بازار عرضه كرده است و بسياري را در دهه ۱۹۹۰ به خدمت گرفته است. گارفيلد رياست اين مؤسسه را پس از فروخته شدن آن نيز همچنان برعهده داشته است. آی‌اس‌آی امروزه یکی از  قسمت‌های کلیدی شرکت تامسون-رویترز محسوب می‌شود.