به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، در مراسم رونمایی نسخه آزمایشی پایگاه تازه اطلاعات علمی ایران (گنج) معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: خوشبختانه فعالیت‌های پژوهشگاه در راستای پیشگیری و تمهید مقدمات برای مالکیت‌های فکری و معنوی است.
محمد روشن افزود: در حوزه قانون‌گذاری وزارت علوم آمادگی ارائه لایحه برای حل معضلات حوزه آموزش عالی به هیئت دولت را دارد که می‌توانیم سهمی از آن را به مشکلات قانونی موجود در مسیر راه فعالیت‌های پژوهشگاه اختصاص دهیم.
همچنین مدیر دفتر تحقیق و توسعه ایرانداک به معرفی پایگاه گنج پرداخت و گفت: پایگاه حاضر مرجع پژوهشگران در ایران است و روزانه چند ده هزار جست ‌وجو در این پایگاه انجام می‌گیرد.
میترا شمسی  با تاکید بر ایجاد پایگاه داده جامع کشور از جمله پیشنهاده‌ها و پارساهای کشور به عنوان مهمترین هدف طراحی این پایگاه گفت: با توجه به تغییر سلایق کاربران و نیازهای جدید و ایجاد مدل داده‌ای یکپارچه برای همه سامانه‌های ایرانداک، به سمت طراحی نسخه جدید رفتیم.
شمسی ضمن اشاره به تغییرات پایگاه جدید گفت: در نسخه آزمایشی پایگاه تازه گنج، فراداده بیش از ۸۵ هزار پارسای (پایان‌نامه و رساله) ویرایش شده و دسترسی به تمام‌متن بیش از ۱۱ هزار پارسای ویرایش شده (از ابتدا تا پایان سال ۱۳۸۸) را فراهم کردیم.
گفتنی است، آدرس اینترنتی نسخه آزمایشی پایگاه تازه اطلاعات علمی (گنج) ganj-beta.irandoc.ac.ir  است.
کار پایگاه اطلاعات علمی ایران نخستین بار در سال ۱۳۷۰ آغاز شد و در گذر زمان با پیشرفت فناوری اطلاعات، قابلیت‌های متعددی به این پایگاه افزوده شد.
منبع: www.lisna.ir